Ízléstár

Ízléstár

Egyéb

Egy titokzatos haláleset az Árpád-házi királyok korából: Imre herceg siratója

Szent Imre halálát vastag köd fedi az elfogadott az, hogy vadász balesetben halt meg, de valójában tényleg egy vadkan vagy a Vadkan volt a tettes?

Nem tudhatjuk igazán, hogy mi is történt valójában, mert erről az eseményről csak nagyon homályosan maradtak fenn feljegyzések. Az Árpád-kori tudatlanság köde semmilyen más eseményt nem vette ennyire körbe mint Szent Imre halálát. A hírek arról szólnak, hogy István még halála előtt át szerette volna adni fiának a hatalmat, de mivel a fiát elszólították az égiek így ez már nem következhetett be. Szent Istvánról szóló legendák sem említik a fia halálát részletesebben, azokat a témákat említi amelyek szinte már közhelyeknek számítanak. Több féle variáció áll fent a herceg haláláról a lengyel-magyar krónikai forrásban így jelenik meg: „Nemsokára a nemes Imre, Sclavonia hercege gyengélkedve a nyolcadik napig bágyadozott; a kilencedik napon, a kilencedik órában kilehelte a lelkét, amelyet a szent angyalok osztályrésze szerint maguk közé fogadtak. Felesége pedig, aki sértetlen volt állandóan vele maradt, a hetedik napon, vasárnap, elköltözött az Úrhoz.”

Egy másik forrásból azt az információt kapjuk, hogy vádaszat közben a herceget egy vad kan sebesítette meg és ezek után meg is halt. Ezt a legtöbben el is fogadják és a történelemkönyvekben is többségben ezt olvashatjuk, ha ezen tovább megyünk és itt nem állunk meg akkor nagyon sok érdekes dolgot találhatunk a tények között. Egyrészt gyanút kelthet a Vadkan nevű szereplő is. Ez volt a neve a Taksony idejében beköltözött Vadkan (Tabán) besenyő törzs neve. A törzsek között az egyik nemzetségnek is ez volt a tisztség neve Tonuzoba vagyis Vaddisznó-apa volt. Anonymus írásaiban örökítette meg az István idejében történt Tonuzoba halálának eseményét. Itt jelenik az István haragja által eltemetett törzsfő és felesége története. Más egyforma esettel nem is találkozhatunk István uralkodása alatt, így valószínűleg egy olyan esemény miatt torolhatta meg ennyire, ami számára nagyon fontos volt.

Endre, Béla és Levente származásánál is vannak kétségek, de minden bizonnyal Vazul fia voltak talán éppen egy Tátony- nemzetségű leánytól. Igazából itt a kérdés az, hogy nagyon sok olyan dokumentum felmerült, amely arra utal hogy a hercegek tagadtál a Vazultól való származásukat. A tatun (tacun) török eredetű szó ennek jelentése feltételezhetően a mag lehetett. Meglepő, hogy ezen kívül semmi forrás nincs, ami a nemzettségre utal. A Maglód nemzetség más forrásokból sem bizonyítható. A Maglód szó a magra vezethető vissza. Kevés nyelvi összetételi elemzés után a két nemzettség egymásra vonatkoztathatónak tűnik. A mag, magló, maglód szónak van egy másik jelentése is, amely a 11-12. században a konda ivarérett vagy tovább tenyésztésre felhasznált disznóit jelentette. Ha ezek mind igazak, akkor egy Disznó-nemzettségbe botlunk, de ezeken keresztül Vazulhoz kapcsolódva. Az ősi törvény szerint Vazulnak kellett volna kapni a trónt, így nem kétséges, hogy köze lehet Imre herceg halálához. Egy képes krónikai ábrázolás világítja meg az események valódi voltát. A képes krónikai képek egy törtétet mutatnak be amelyen megjelennek párhuzamosan is az események, amelyek kapcsolatban vannak egymással. A képen Imre herceg sírba tételét lehet látni, Vazul megvakítását és a három fiának a menekülését. Mivel ezeket az eseményeket egy képen ábrázolták így valószínűleg van közöttük oksági összefüggés így nem kétséges az sem, hogy Vazulnak köze volt a merénylethez Imre herceg ellen. Valószínűleg Vazul, aki feleségét nem keresztény módon vett el feltételezhetően a Disznó-nemzettség Tonuzoba lánya lehetett. Így nem zárható ki az sem, hogy a hidesheimi évkönyv tudósítása egy Imre herceg elleni merénylet eredményességét írja le. Így a börtönbe zárt Vazul helyett az apósa szervezte meg a gyilkosságot. Ezek alapján összelehet állítani az akkori eseményeket:

István fiát helyezi a hadsereg alapját képező testőrség élére. Feltehető, hogy így Imre viselte a fővezéri címet a belső ellenség Ajtony és a külső támadó II. Konrád elleni harcokban. Mind két győzelem azt tanúsítja, hogy érett és erős akaratú vezető volt. Ekkor apja, úgy határozott, hogy átadja a hatalmat fiának, de az ősi törvény szerint Vazul magának akarhatta a hatalmat. Ezek után fogattatta el őt is István és Nyitra várába csukatta. Így a Vazult támogatói és pártfogói összeesküvést szőttek, az István ellen tervezett merénylet kurdarcba fulladt, de Imre herceget Tonozuba emberei meggyilkolták vagy súlyosan megsebesítették ezek után pár nappal meg is halt. István elrendelte Vazul uralkodás képtelenné tételét és ezek után lettek élve eltemetve Tonozuba és felesége.

Hogy ez valóban így történt nem lehet teljes bizonyossággal állítani, de valószínűleg a 13. században létezett egy regösének, amely ezekről adott tanúbizonyságot.